Question: Standard Quantities and Costs: DM (.25 ft per unit at $10 per foot) = $2.50 DL (.5 hour per unit at $20 per hour) =
Standard Quantities and Costs: DM (.25 ft per unit at $10 per foot) = $2.50 DL (.5 hour per unit at $20 per hour) = $10.00 Total Direct Cost per unit = $12.50 Additional information: During the period, MK, Inc. budgeted to produce 2,000 widgets. It actually produced 1,900 widgets. Actual Quantities, and Costs: DM purchased & used = 505 feet at $9.80 DL hours used = 990 hours at $19.75 Required: Calculate the following variances using the matrix format mentioned above or formulas: Price Variance Quantity Variance Total DM Variance Rate Variance Efficiency Variance Total DL Variance
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
