Question: statistics 2) A psychologist would like to examine the effects of sugar consumption on the activity level of preschool children. Three samples of children are

statistics

2) A psychologist would like to examine the effects of sugar consumption on the activity level of preschool children. Three samples of children are selected with n = 5 in each sample. One group gets no sugar, one group gets a small dose, and the third group gets a large dose. The psychologist records the activity level for each child. The data from this experiment are presented below. a. Do these data indicate any significant differences among the three groups? Test with 0 = .05. b. Is a post-hoc test necessary? If so, compute it. If not, explain why not. c. Compute n', the percentage of variance accounted for by the treatment. No sugar Small dose Large dose N = 15 G = 60 EX = 298 T = 15 T = 20 T = 25 SS = 16 SS = 12 SS = 20
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
