Question: Steam condensing on the outer surface of a thin-walled circular tube of diameter D=50 mm and length L=6 m maintains a uniform outer surface

Steam condensing on the outer surface of a thin-walled circular tube of diameter D=50 mm and length L=6 m maintains a uniform outer surface temperature of 100 C. Water flows through the tube at a rate m = 0.25 kg/s, and its inlet bulk temperature is To = 15 C. Determine: a) If the flow is laminar or turbulent b) The exit bulk temperature c) T (C) h (W/m.K) d) Rate of heat transfer from steam to water e) A plot of T vs x, where x is the distance in axial direction along the pipe. State any assumptions made, and use TL, guess = 57 C. Only one iteration is needed.
Step by Step Solution
3.39 Rating (152 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Known Flow rate and inlet and outlet temperatures of water flowing through a tube o... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
