Question: Stock A: Expected return =8%, standard deviation =12%.Stock B: Expected return =12%, standard deviation =20%.A risk-averse investor is more likely to prefer:Stock A because it
Stock A: Expected return =8%, standard deviation =12%.Stock B: Expected return =12%, standard deviation =20%.A risk-averse investor is more likely to prefer:Stock A because it has lower return and higher riskStock A. because it has lower risk even if the return is sin allerStock B, because it has higher risk and higher returnStock B, because risk does not matter if return is higher
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
