Question: Suppose a new production system will be implemented if a hypothesis test supports the conclusion that the new system increases production. The new system was
Suppose a new production system will be implemented if a hypothesis test supports the conclusion that the new system increases production. The new system was monitored for 32 hours and showed a mean production rate of 520 units per hour. Based on prior experience a population standard deviation of 100 units can be used.
Using a=.05, What is the critical value of the test statistics in this case?
a) z=1.96
b)z=1.64
c)t=1.64
d)t=1.96
e) z=1.88
What is the calculated value of the test statistic in this case?
a) t=1.77
b)z=1.13
c)z=1.96
d)z=1.64
e)t=1.96
What is the hypothesis test conclusion?Should the new production system be implemented?
a)Reject Ho. Implement the new system
b)Reject Ho. Do no Implement
c)Do not reject Ho. Implement the new system
d)Do not reject Ho. Do not implement
e)test Inconclusive
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
