Question: Suppose a particle s position is given by f ( t ) = t 4 , where t is measured in seconds and f (

Suppose a particles position is given by f(t)=t4, where t is measured in seconds and f(t) is given in centimeters. What is the velocity of the particle when t=3?
Select one:
a.
v=81cm/sec
b.
v=108cm/sec
c.
v=324cm/sec
d.
v=1728cm/sec

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!