Question: Suppose r RF = 3%, r M = 11%, and b i = 1.3. What is r i , the required rate of return on

Suppose rRF = 3%, rM = 11%, and bi = 1.3.

  1. What is ri, the required rate of return on Stock i? Round your answer to one decimal place.

%

  1. 1. Now suppose rRF increases to 4%. The slope of the SML remains constant. How would this affect rM and ri?

  1. rM will increase by 1 percentage point and ri will remain the same.
  2. Both rM and ri will decrease by 1 percentage point.
  3. Both rM and ri will remain the same.
  4. Both rM and ri will increase by 1 percentage point.
  5. rM will remain the same and ri will increase by 1 percentage point.
  6. Both rM and ri will remain the same.
  7. Both rM and ri will decrease by 1 percentage point.
  8. rM will decrease by 1 percentage point and ri will remain the same.
  9. rM will remain the same and ri will decrease by 1 percentage point.
  10. Both rM and ri will increase by 1 percentage point.
  11. 1. Now assume that rRF remains at 3%, but rM increases to 12%. The slope of the SML does not remain constant. How would these changes affect ri? Round your answer to one decimal place.

The new ri will be %.

2. Now assume that rRF remains at 3%, but rM falls to 10%. The slope of the SML does not remain constant. How would these changes affect ri? Round your answer to one decimal place.

The new ri will be %.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!