Question: Suppose that the marginal propensity to save is dS = 0.5- dy 1 7y+6 (in billions of dollars) and that consumption is $3 billion

Suppose that the marginal propensity to save is dS = 0.5- dy

Suppose that the marginal propensity to save is dS = 0.5- dy 1 7y+6 (in billions of dollars) and that consumption is $3 billion when disposable income is $0. Find the national consumption function. (Round the constant of integration to the nearest hundredth.) C(y)=

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!