Question: Suppose that the Phillips curve is given by : t e t = 0.08 + 0.1m 2ut where m is the markup of prices over
Suppose that the Phillips curve is given by : t e t = 0.08 + 0.1m 2ut where m is the markup of prices over wages. Suppose that m is initially equal to 20% but that as a result of a sharp increase in oil prices, m increases to 40% in year t and after.
(a) Why would an increase in oil prices result in an increase in m?
(b) Find the natural rate of unemployment in this economy un, as a function of m.
(c) What is the long-run effect of the increase in m on the natural rate of unemployment? ( Hint: you can compute the change in un when m changes from 20% to 40%)
(d) Same question as in (c) but with the following Phillips curve t e t = 0.08 + 0.1m 4ut
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
