Question: Suppose that (Yi,Xi) satisfy the assumptions specified here. A random sample of n=259 is drawn and yields Y^=7.84+(2.1)(4.93X) Where the numbers in parentheses are the

Suppose that (Yi,Xi) satisfy the assumptions specified here. A random sample of n=259 is drawn and yields Y^=7.84+(2.1)(4.93X) Where the numbers in parentheses are the standard errors of the estimated coefficients ^0=7.84 and ^1=3.93 respectively. Suppose you wanted to test that 1 is zero at the 5% level. That is, H0:1=0vs.H1:1=0 Report the t-statistic and p-value for this test. The t-statistic is (Round your response to two decimal places) The p-value is (Round your response to two decimal places)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
