Question: Suppose that you have estimated the following output function where L is labor and K is capital: Y = 2K3M4L1/8 You know that the current

Suppose that you have estimated the following output function where L is labor and K is capital: Y = 2K3M4L1/8 You know that the current price of labor is $13 and capital cost is $1 per pgr machine (capital). You currently use 81 units (machines) of capital. The price of the output is $60. a) Given a fixed level of capital (K=81), and a price of $60 per unit of output (output is represented by Y), how many employees (L) will you hire to maximize profit? This requires a calculation. b) Given a fixed level of capital (K=81), and a price of $60 per unit of output, what is the level of output you will produce? This requires a calculation. ) Calculate the profit given the optimal number of emplovee given the answer in #2a. (4 Points)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
