Question: Suppose the population standard deviation is = 5, an SRS of n = 100 is obtained, and the confidence level is chosen to be 99%.
Suppose the population standard deviation is = 5, an SRS of n = 100 is obtained, and the confidence level is chosen to be 99%. The margin of error for estimating a mean is given by 1.1650. To reduce the margin of error to 0.3883 you should change the sample size to what?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
