Question: Suppose we have a uniform beam that is 2 . 2 5 metres long has a flexural rigidity of 3 2 5 4 5 N

Suppose we have a uniform beam that is 2.25 metres long has a flexural rigidity of 32545Nm2.
Find the deflection of the beam in millimetres if the beam is under a load of f(x)=9.21(x+2.24)(2.42-x)Nm and is supported with fixed supports at both ends. Fill out the table below with your answers.
x-coordinate
x=0.09,y(x)=
x=0.50,y(x)=
x=1.08,y(x)=
x=1.69,y(x)=
x=2.05,y(x)=
Deflection (mm)
Enter as many decimal places as your calculator allows (8 to 10). Your answer must be within +-0.0005 of the correct answer to be considered correct.
Suppose we have a uniform beam that is 2 . 2 5

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!