Question: Suppose your optimal risky portfolio has an expected return E(rp) = 6.5% and standard deviation as 6%. You can also invest in a risk-free asset

Suppose your optimal risky portfolio has an expected return E(rp) = 6.5% and standard deviation as 6%. You can also invest in a risk-free asset with rf= 3.5%. Your risk aversion A= 1/15.

(a)If your complete portfolio has a standard deviation of 3%, what is your expected return?

(b)What is the optimal allocation that maximizes your utility? Write down the portion (in a number between 0 and 1, or greater than 1 if you are buying on margin) in the risky portfolio.

(c)Suppose when you are buying on margin, your broker charges you a 4% interest rate, instead of the risk-free rate. What is your expected return for your complete portfolio, using the optimal allocation weight in (b), in this case?

Step by Step Solution

3.46 Rating (149 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

a To calculate the expected return of the complete portfolio we can use the following formula Erc 1 ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!