Question: Task 16: Normal Distribution Limptons Laboratories has the following sales gures: Mean = $35,000 Standard Deviation = $6.000 The sales form an approximate normal curve.

Task 16: Normal Distribution Limptons Laboratories has the following sales gures: Mean = $35,000 Standard Deviation = $6.000 The sales form an approximate normal curve. Required: a) What is the probability that Limptons will achieve a sales level greater than $32,000? b) What is the change that sales will not be less than $20,000 and not greater than $44,000? :2) Above what level are the top 20% of sales targets? Solution: T
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
