Question: TechWave is evaluating two projects with the following net cash flows. The firm's discount rate is 13%. (PV of $1 = 0.885, PVIFA of $1
TechWave is evaluating two projects with the following net cash flows. The firm's discount rate is 13%. (PV of $1 = 0.885, PVIFA of $1 = 3.517, FV of $1 = 1.130, FVA of $1 = 4.869)
Year | Project K Cash Flow | Project L Cash Flow |
0 | $(950,000) | $(850,000) |
1 | $210,000 | $170,000 |
2 | $260,000 | $220,000 |
3 | $310,000 | $270,000 |
4 | $360,000 | $300,000 |
5 | $400,000 | $340,000 |
a. Compute the payback period for both projects. Which project is more desirable based on the payback period?
b. Determine the net present value for each project. Which project is more favorable based on the net present value?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
