Question: Telesis Corp is considering a project that has the following cash flows: Year Cash Flow 0 -$1,000 1 400 2 300 3 500 4 400
Telesis Corp is considering a project that has the following cash flows:
| Year | Cash Flow |
|
| 0 | -$1,000 |
|
| 1 | 400 |
|
| 2 | 300 |
|
| 3 | 500 |
|
| 4 | 400 |
|
The companys weighted average cost of capital (WACC) is 7%. What are the projects payback period (Payback), internal rate of return (IRR), net present value (NPV), and profitability index (PI)?
- A.
Payback = 2.6, IRR = 21.22%, NPV = $349, PI=1.35
- B.
Payback = 3.5, IRR = 10.22%, NPV = $1260, PI=1.26
- C.
Payback = 3.6, IRR = 20.22%, NPV = $318, PI=1.32
- D.
Payback = 2.6, IRR = 21.22%, NPV = $289, PI=1.29
- E.
Payback = 2.6, IRR = 21.22%, NPV = $260, PI=1.26
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
