Question: The angular acceleration of a wheel, as a function of time, is = 5 . 0 t ^ 2 8 . 5 t , where

The angular acceleration of a wheel, as a function of time, is =5.0t^28.5t, where is in rad/s^2 and t in seconds. Determine a formula for the angular position , as a function of time. Express your answer in terms of t. Evaluate at t =1.0 s .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Evaluate at t =1.0 s .
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!