Question: The average demand per week is 400 units (=20,800 units per year, assuming 52 weeks in a year). Ordering cost = $50 per order; and

The average demand per week is 400 units (=20,800 units per year, assuming 52 weeks in a year). Ordering cost = $50 per order; and Holding cost = $3 per unit per year

Calculate the EOQ.

Calculate Total Annual Cost under the above EOQ

Using this EOQ system, how many times does the average inventory turn within a year?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!