Question: The beam shown in the figure has A s ' = 7 2 0 m m 2 , A s = 1 0 0 0

The beam shown in the figure has As'=720mm2,As=1000mm2. The spacer is given as 50mm. The materials
used are fcd=16,7Nmm2 and fyd=365Nmm2.Calculate the Mr value.
Nd=1500kN
The beam shown in the figure has A s ' = 7 2 0 m

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!