Question: The cart shown in figure below moves with constant deceleration changing the speed from v0 = 5 m/s to v1 = 1 m/s. After
The cart shown in figure below moves with constant deceleration changing the speed from v0 = 5 m/s to v1 = 1 m/s. After 2 seconds when it reaches the speed v1 it suddenly stops. Write the displacement of the mass as a function of time. Mass m moves without friction on the surface of the cart. Assume positive direction from left to right (direction of motion of the cart). Numerical values: m = 2 kg, k = 1.152 kN/m. W m L V
Step by Step Solution
3.46 Rating (162 Votes )
There are 3 Steps involved in it
To find the displacement of the mass as a function of time we need to break down the scenario into ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
