Question: The charge density on a disk of radius R = 11.0 cm is given by = ar , with a = 1.48 C /m 3
The charge density on a disk of radius R = 11.0 cm is given by = ar, with a = 1.48 C/m3 and r measured radially outward from the origin (see figure below). What is the electric potential at point A, a distance of 30.0 cm above the disk? Hint: You will need to integrate the nonuniform charge density to find the electric potential. You will find a table of integrals helpful for performing the integration.
V

Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
