Question: The current in a 50-microfarad (0.00005F) capacitor is i = 0.0015/(t+1) amperes. Calculate the voltage across the capacitor at t=5 seconds (assuming no initial charge)?
The current in a 50-microfarad (0.00005F) capacitor is i = 0.0015/(t+1) amperes. Calculate the voltage across the capacitor at t=5 seconds (assuming no initial charge)?
(Hint: ic = C dv/dt so this is going to be an INTEGRAL problem...) Don't forget the units!
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
