Question: The demand, D, for a new rollerball pen is given by D = 0.007p - 0.5p- + 150p, where p is the price in dollars.

The demand, D, for a new rollerball pen is given by D = 0.007p - 0.5p- + 150p, where p is the price in dollars. a) Find the rate of change of quantity with respect to price, dD/dp. b) How many units will consumers want to buy when the price is $25 per unit? c) Find the rate of change at p = 25, and interpret this result. d)Would you expect dD/dp to be positive or negative? . . . . dD a dp
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
