Question: The demand equation for a smartphone is p = 5 0 0 0 ( 1 - 3 3 + e - 0 . 0 0

The demand equation for a smartphone is
p=5000(1-33+e-0.001x).
Find the demand x for each price. (Round your answers to the nearest whole number.)
(a)D=$184
x=
units
(b),D=$284
x=
x units
 The demand equation for a smartphone is p=5000(1-33+e-0.001x). Find the demand

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!