Question: The demand for a product is P = 1000 - 0.25Q (or Q = 4000 - 4P) where P represents the price (in dollars) and

The demand for a product is P = 1000 - 0.25Q (or Q = 4000 - 4P) where P represents the price (in dollars) and Q is the quantity purchased. If the price of each product is $400, what is the price elasticity of demand?

Group of answer choices

-(1/3) or ~ -0.33

-(2/3) or ~ -0.67

-1.5

-3

-(1/4) or 0.25

-4

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!