Question: The demand for carp in Ing'fell is given W100 = 600 10F. Every firm in this industry is identical and the optimal rm size is

 The demand for carp in Ing'fell is given W100 = 600

The demand for carp in Ing'fell is given W100 = 600 10F. Every firm in this industry is identical and the optimal rm size is 20 units. All carp producers have a long run average total cost that minimizes at $50 per unit, what will the total number of firms be in the long run? a. 0 firms h 5 firms c. 10 firms d. 20 firms e None of the above. a explain why answer is b

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!