Question: The demand for gasoline is P = 8 0 . 0 0 2 Q and the supply is P = 0 . 8 + 0

The demand for gasoline is P =80.002Q and the supply is P =0.8+0.004Q, where P is in dollars and Q is in gallons.
Instructions: Round your answer to the nearest penny (2 decimal places).
If a tax of $0.9/gallon is placed on petrol, what is the incidence of the tax?
Tax incidence to the consumer: $
Tax incidence to the supplier: $
Instructions: Round your answers to the nearest whole number.
What is the lost consumer surplus?
$
What is the lost producer surplus?
$

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!