Question: The distance between two telephone poles is d = 49.5 m. When a 0.650 kg bird lands on the telephone wire midway between the

The distance between two telephone poles is d = 49.5 m. When

 

The distance between two telephone poles is d = 49.5 m. When a 0.650 kg bird lands on the telephone wire midway between the poles, the wire sags h = 0.199 m. (a) Draw a free-body diagram of the midpoint of the wire (where the bird is perched).

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!