Question: The energy levels for a Bohr atom are shown below. absorption spectrum n = 1 is -13.6 eV, n=2 is -3.40 eV, n =3 is
The energy levels for a Bohr atom are shown below. absorption spectrum n = 1 is -13.6 eV, n=2 is -3.40 eV, n =3 is -1.51 eV, n = 4 is -0.85 and n=5 is -0.54 eV If an electron moves from n = 5 to n = 1, what wavelength of light is emitted? (h = 6.626 x 10-19, 1 eV = 1.6 x 10-19 J) 434 nm 95 nm 1281 nm 4008 nm
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
