Question: The equilibrium constant value for the reaction below is Kc=5.2610^-3 at a certain temperature. HO (g) + CH (g) CO (g) + 3 H (g)

The equilibrium constant value for the reaction below is Kc=5.2610^-3 at a certain temperature.

HO (g) + CH (g) CO (g) + 3 H (g) Kc=5.2610^-3

A container is full with gases until the following concentrations are reached HO = 0.800 M, CH = 0.200 M, CO = 0.7500 M and H = 0.0500 M. Calculate the value of the reaction quotient Qc when the concentrations above are reached.

Very large or very small numbers should be entered in scientific notation using the 'E' format, like your calculator. A number like 2.3410-7 should be entered as 2.34E-7

Qc=

In which direction will the reaction initially proceed?

- right

- left

- the system is a equilibrium

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!