Question: The figure below displays the shape of a variable cross-section resistor made out of a conductive material with the resistivity p=7.4 x 10-8 2-m.

The figure below displays the shape of a variable cross-section resistor made out of a conductive material with the resistivity p=7.4 x 10-8 2-m. This resistor was cut out of a material plate of thickness h=1.54 mm and has a variable width, changing linearly from a=5.4 mm at one end to b=3.2 mm at the other end. Its length along the current direction is /=32.1 cm. a Find reistance R of this resistor: R= . If the voltage across this resistor V-1.24 V, what is the strength E of the driving electric field in the "middle" cross-section of width (a+b)/2=4.3 mm?: E= V/m.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
