Question: The file Pl . asc contains the schematic for PMOS resistive load inverter. What is the value of V O H given the following values

The file Pl.asc contains the schematic for PMOS resistive load inverter. What is the value of VOH given the following values PMOS width =140nm, PMOS length =32nm,VDD=1.2V,R=10K
Note: Assume the source of the PMOS transistor is connected to VDD Note: choose the closest answer.
400 mV
800 mV
900 mV
IV
None of the other options
The file Pl . asc contains the schematic for PMOS

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!