Question: The following descriptive statistics were obtained on the variable X1: Mean = 22.5 Standard deviation = 1.50 One observation of X1 in the data set

The following descriptive statistics were obtained on the variable X1: Mean = 22.5 Standard deviation = 1.50 One observation of X1 in the data set was found to be 38. What would you recommend to the analyst regarding this observation before a predictive model was developed? Group of answer choices It should be dropped since it is an outlier. This most surely represents a data entry error and it should be corrected or set to missing. A domain expert should be consulted to see whether this observation is within the realm of possibility. Do nothing; proceed with the analysis

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!