Question: The Gantt chart for a 10 months (40 week) project is shown below. Knowing the following information: Indirect Cost = 5.000 USD/month Mark up =
The Gantt chart for a 10 months (40 week) project is shown below. Knowing the following information: Indirect Cost = 5.000 USD/month Mark up = 5% Retainage = 10%, with 50 percent of this amount paid with the last invoice and 50 percent paid one year after project completion Invoice submitted every 4 weeks, with the invoice being paid by the Owner 4 weeks after submission Interest per period 1% Plot the S-curve for the project Plot the Cash-in for the project Plot the overdraft profile Determine the final expected profit
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
