Question: The information here is the same for answering questions 25 to 26. A manufacturer produces a product to an AQL of 2% defectives with customers

The information here is the same for answering

The information here is the same for answering questions 25 to 26. A manufacturer produces a product to an AQL of 2% defectives with customers expecting LTPD of 7%. What values of sample size (n) and acceptance number (c) should the customers use to determine the quality of this lot of products? It is industrial practice to use a (alpha) = 5%, (beta) = 10% with the following sampling plan table for computation. = Excerpt from a sampling plan table for a = 0.05 and B = 0.10 nx AOL 0 1 2 LTPD-AQL 44.890 10.946 6.509 4.890 4.057 3.549 3.206 3 0.052 0.355 0.818 1.366 1.970 2.613 3.286 4 5 7 (If the image is not clearly displayed, please click on the icon V.) What sample size should be used? (Choose the closest integer) 0 99 O 131 O 165 200 O 69

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!