Question: The left end of a horizontal spring (with spring constant k = 36 N/m) is anchored to a wall, and a block of mass m
The left end of a horizontal spring (with spring constant k = 36 N/m) is anchored to a wall, and a block of mass m = 1/4 kg is attached to the other end. The block is able to slide on a frictionless horizontal surface.
If the block is pulled 1 cm to the right of the equilibrium position and released from rest, exactly how many oscillations will the block complete in 1 second?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
