Question: The null hypothesis is 0 H 0 : =0 d = 0 , the alternative hypothesis is H a : 0 d 0 , and
The null hypothesis is 0 H 0 : =0 d = 0 , the alternative hypothesis is H a : 0 d 0 , and the population standard deviation is not known. Jordan collects a sample of size =9 n = 9 and computes =2.2 d = 2.2 and =3.3 s d = 3.3 . T -statistics =2 The probability of obtaining a test statistic greater than Jordan's test statistic is 0.0403. Use this probability to determine the P-value for Jordan's hypothesis test
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
