Question: The Object if mass m 1 = 1 k g and m 2 = 4 k g are connected to each other as in the

The Object if mass m1=1kg and m2=4kg are connected to each other as in the figure with a rope whose weight is neglected. The kinetic friction coefficient is known to be 0.5 between the object of mass 4 kg and the surface, Note: Take =53, g=9.8
a) Draw the frec body diagen of the Gediles of m1 and m.(10 p )
b) Find the magnitude of the tension force in the rope connecting the objects. (10 p)
The Object if mass m 1 = 1 k g and m 2 = 4 k g

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!