Question: The position formula is brand new: x = x0 + v0 * t + 0.5 * a * t2 FinalPosition = InitialPosition + InitialVelocity *
The position formula is brand new: x = x0 + v0 * t + 0.5 * a * t2 FinalPosition = InitialPosition + InitialVelocity * Time + 0.5 * Acceleration * Time2 Position is measured in m (meters), which have been used before. If an object is falling through air, its Acceleration = -9.8 m/s2 because it is falling due to Gravity. Remember, this is now a NEGATIVE Acceleration for Gravity, because we are implying down is negative and up is positive. For example, a box is dropped 2 meters from the ground. It was stationary when let go. How high is it after 0.25 seconds? FinalPosition is what we want, InitialPosition = 2. InitialVelocity = 0 because wasn't moving when it was let go. Acceleration = -9.8 FinalPosition = 2 + 0 * 0.25 + 0.5 * -9.8 * 0.252 = 1.7 m from the ground.Calculate how long it would take to hit the ground. Remember that the FinalPosition = 0, meaning the ground. Solve for Time, you will be required to use a square root. Round to one decimal place
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
