Question: The probabilities that a patient will have 0, 1, 2, or 3 medical tests performed before being admitted to a hospital are 1%, 4%, 10%
The probabilities that a patient will have 0, 1, 2, or 3 medical tests performed before being admitted to a hospital are 1%, 4%, 10% and 85% respectively. Let X denote the number of medical tests performed. a) Construct a probability distribution table for X. (2 marks) Number Of Medical Test ( X) P( X . X ) PC X = 0 ) + PCX - 1 ) + P CX = 2) O 0. 01 + PCX = 3) = 0. 01+0. 04+ 0. 04 0. 10+6.85 = 1 2 0. 10 3 6. 85 ( ) b) Find the probability that less than TWO (2) medical tests were performed. P ( x = 0 ) = 0.01 (3 marks) P ( x = 1 ) = 0.04 P ( X ) < 2 ) = 0.01 + 0.04 = 0. 05 C) Find the expected value of X and interpret
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
