Question: The production function for a company is given by P = 20 C 2/3 L 1/3 , where P is the monthly production value, C
The production function for a company is given by P = 20C2/3L1/3, where P is the monthly production value, C is the amount of the company's capital investment (in dollars per month), and L is the size of the labour force (in work hours per month). What is the companys production value when L = 1,728 hours and C = $27,000 per month?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
