Question: The question is how do you calculate the .52 in this problem? (see picture) ln-Class Exercise A candidate has a 4% lead over her Opponent
The question is how do you calculate the .52 in this problem? (see picture)

ln-Class Exercise A candidate has a 4% lead over her Opponent in a two-person race with 1000 randomly selected votes counted. You don't want to be wrong more than 10% of times when you call an election. Do you call the election for the candidate currently leading? : -- A 4% lead means that the candidate has 6 = 0.52 of all the votes counted (with her Opponent getting 0.48). We want to test Ho : p = 0.5 against the alternative Ha: p > 0.5 at the a = 0.1 - rejecting the Null means we can call the election for the candidate in the lead. The value of the test statistic is p 0.5 0.52 0.5 = = = 1.2 2 0.5-0.5 0.0158 6 1000 The pvalue is P(Z > z) = P(Z > 1.26) = 1 P(Z
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
