Question: The Rule of 72 is a sample mathematical approximation for: the present value required to double an investment. the future value require to double an
The Rule of 72 is a sample mathematical approximation for: the present value required to double an investment. the future value require to double an investment. the payments required to double an investment. the number of years required to double an investment. Solving for Rates What annual rate of return is earned on a $ 200 investment when it grows to $ 850 in ten years? 3.25% 4.25% 13.47% 15.57% Which of the following will decrease the present value of an annuity? The discount rate increases. The discount rate decreases. The number of periods the annuity is received increases. The final payment increases. Debt Management Ratios Calculate the times interest earned ratio for paige's Purses, Inc. using the following information. Sales = $50, 000, 000, cost of goods sold = $15,000, 000, depreciation expense = $2,000, 000, addition to retained earnings = $10, 000, 000, dividends per share = $1.10, tax rate = 30%, and number of shares of common stock outstanding = 10, 000, 000. Paige's Purses has no preferred stock outstanding. 0.27 3.30 11.00 16.67 Liquidity Ratios The top part of Mars, Inc.'s 2008 balance sheet is listed below (in millions of dollars). What are Mars' Inc.'s Current ratio, Quick ratio, and Cash ratio for 2008
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
