Question: The solid disc of mass m = 6 kg shown is spinning freely on a shaft of length L = 0.15 m at the rate

2) The solid disc of mass m = 6 kg shown isThe solid disc of mass m = 6 kg shown is spinning freely on a shaft of length L = 0.15 m at the rate of 1000 rpm. If the assembly is released from rest in the vertical position at θ = 0, determine the horizontal components of the forces at A and B exerted by the bearings on the horizontal shaft as the position θ = π/2 is passed. Neglect friction and the mass of the shafts. r = 0.05m and b = 0.15m. [ANSWER: A= 86.8 N, B = 27.85 N]

2) The solid disc of mass m = 6 kg shown is spinning freely on a shaft of length L = 0.15 m at the rate of 1000 rpm. If the assembly is released from rest in the vertical position at 0 = 0, determine the horizontal components of the forces at A and B exerted by the bearings on the horizontal shaft as the position 0 = T/2 is passed. Neglect friction and the mass of the shafts. r = 0.05m and b = 0.15m. %3D %3D %3D [A= 86.8 N, B = 27.85 N] %3D

Step by Step Solution

3.42 Rating (161 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!