Question: The specification limit for a product is 7 cm and 11 cm . A process that produces the product has a mean of 9.5 cm

The specification limit for a product is 7 cm and 11 cm . A process that produces the product has a mean of 9.5 cm and a standard deviation of 0.2 cm . What is the process capability, Cpk, and is the process capable or not?AnsweredCplk =1.67, the process is capableCpik =1.00, the process is not capableCpk =4.17, the process is capableect AnswerCpk =2.50, the process is capableCpk =0.83, the process is not capuble

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!