Question: The specifications for a manifold gasket that installs between two engine parts calls for a thickness of 2.500 mm .020 mm. The standard deviation of
The specifications for a manifold gasket that installs between two engine parts calls for a thickness of 2.500 mm .020 mm. The standard deviation of the process is estimated to be 0.004 mm.
22. What are the upper and lower specification limits for this product?
A) LSL = 2.492 mm, USL = 2.508 mm
B) LSL = 2.480 mm, USL = 2.520 mm
C) LSL = 2.408 mm, USL = 2.502 mm
D) LSL = 2.488 mm, USL = 2.512 mm
E) LSL = 2.496 mm, USL = 2.504 mm
23. The process is currently operating at a mean thickness of 2.50 mm. What is the Cp for this process?
A. 1.667
B. 3.910
C. 1.000
D. 0.667
E. 0.333
24. If the process mean were to drift from its setting of 2.500 mm to a new mean of 2.497. What is the Cpk for this process?
A. 1.917
B. 0.75
C. 0.417
D. 1.417.
E. 0.083
25. The main difference between Cp and Cpk is that
A) Cp values above 1 indicate a capable process, Cpk values above 2 indicate a capable process
B) Cp values for a given process will always be greater than or equal to Cpk values
C) both are identical
D) All of the above
E) None of the above
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
