Question: The standard cost for a unit is: Direct materials: 5 lbs x $10 = $50 Direct Labor: 2 hours x $15 = $30 Variable Overhead

The standard cost for a unit is: Direct materials: 5 lbs x $10 = $50 Direct Labor: 2 hours x $15 = $30 Variable Overhead 2 hours x $8 = $16 Actual results: 2,100 units produced. 10,000 lbs. of material were purchased for $98,000, and used in production. 4,280 labor hours used at a cost of $62,060. Actual variable overhead was $35,524. The variable overhead efficiency variance will be:

$1,200 favorable

$1,284 unfavorable

$1,924 unfavorable

$640 unfavorable

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!