Question: The thin circular disk of radius r = 1 3 5 m m is rotating about its z - axis with a constant angular velocity

The thin circular disk of radius r=135mm is rotating about its z-axis with a constant angular velocity p=41rads, and the yoke in which it is mounted rotates about the x-axis through OB with a constant angular velocity 1=3.5rads. Simultaneously, the entire assembly rotates about the fixed Y-axis through O with a constant angular velocity 2=2.3rads. Determine the kinetic energy T and the angular momentum HO with respect to O of the disk for the instant represented, when the x-y plane coincides with the x-Y plane. The mass of the disk is m=4.1kg and the distance b is 270 mm .
The thin circular disk of radius r = 1 3 5 m m is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!