Question: The triangular loop of wire shown in the drawing carries a current of I = 1 . 5 A . A uniform magnetic field is

The triangular loop of wire shown in the drawing carries a current of I=1.5A. A uniform magnetic field is directed parallel to side AB of the triangle and has a magnitude of 2.50 T . The length of AB=2.8cm
i. Find the magnitude and direction of the magnetic force exerted on each side of the triangle.
ii. Determine the magnitude of the net force exerted on the triangle.
(20 points)
The triangular loop of wire shown in the drawing

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!